Aktualności

Najpiękniejsze stadiony 2015 roku wybrane

01-03-2016

Stade Matmut Atlantique (Bordeaux) oraz Estadio BBVA Bancomer (Monterrey) zwyciężyły w konkursie Stadion Roku 2015, którego byliśmy partnerem. Pierwszy z nich otrzymał Nagrodę Jury, a drugi Nagrodę Publiczności. Po raz pierwszy w historii jurorzy i internauci byli tak zgodni, ponieważ w obu głosowaniach właśnie te dwa stadiony zajęły pierwsze i drugie miejsce, zamieniając się jedynie miejscami!

 

Walory estetyczne Matmut Atlantique są niepodważalne, to jeden z najbardziej niezwykłych stadionów świata. – Piękno odzwierciedla naturalny i miejski krajobraz Bordeaux. To innowacyjna forma stadionu zaczerpnięta z tradycyjnego stopniowania trybun. Proste i eleganckie płótno, które zaludniają widzowie. Czystość i świeżość detali to nowa jakość w projektowaniu stadionów – zachwycił się Dipesh Patel, członek Jury z Pattern Architects, autor najpiękniejszych stadionów Bliskiego Wschodu z Al Ain i Al Rayyan.

 

Architektów uwiódł również Estadio BBVA Bancomer, który imponująco wpisuje się w górzysty krajobraz Monterrey. Dzięki nietypowemu wyprofilowaniu trybun i dachu tysiące widzów mogą podziwiać widok na pobliską górę Cerro de la Silla.

 

Ten meksykański stadion zajął drugie miejsce w głosowaniu Jury, ale bezdyskusyjnie wygrał głosowanie publiczności. Dzięki temu, podobnie jak Matmut Atlantique, otrzymał ufundowaną przez nas statuetkę Stadium of the Year.

 

W głosowaniu publicznym wzięło udział dokładnie 37 677 osób z aż 111 krajów na świecie. Każdy internauta mógł oddać jeden głos i warto wspomnieć, że prawie 9 tys. uczestników wsparło swoim wyborem Stadion Miejski Tychy. Jedyna nominacja z Polski uplasowała się na wysokim szóstym miejscu w wyborze publiczności.

 

Stadion Roku to coroczny plebiscyt, w którym nominowane są największe i najciekawsze stadiony piłkarskie otwarte w ostatnich 12 miesiącach. Przyznawane są dwie nagrody. Pierwsza pochodzi od Jury składającego się z architektów o dużym doświadczeniu w projektowaniu aren sportowych. Drugą przyznaje publiczność. Wśród dotychczasowych zwycięzców jest jeden stadion z Polski – Stadion Energa w Gdańsku, na który dostarczyliśmy krzesła. Poniżej najwyżej oceniane areny sportowe w najnowszej edycji.

 

Więcej informacji na: http://stadiony.net/

 

Głosowanie Jury

 1. Matmut Atlantique / Bordeaux, Francja
 2. Estadio BBVA Bancomer / Monterrey, Meksyk
 3. Zhanjiang OC Stadium / Zhanjiang, Chiny
 4. Haixia SC Stadium / Fuzhou, Chiny
 5. Avaya Stadium / San Jose, USA
 6. Estadio Cuauhtemoc / Puebla, Meksyk
 7. Ordos SC Stadium / Ordos, Chiny
 8. Baku Olympic Stadium / Baku, Azerbejdżan
 9. Stade Municipal de Kintele / Brazzaville, Kongo
 10. Suita City Football Stadium / Suita, Japonia

 

Głosowanie Publiczne

 1. Estadio BBVA Bancomer / Monterrey, Meksyk
 2. Matmut Atlantique / Bordeaux, Francja
 3. Estadio Cuauhtemoc / Puebla, Meksyk
 4. Turner Stadium / Be’er Sheva, Izrael
 5. Kyle Field / College Station, USA

  6.   Stadion Miejski / Tychy, Polska

  7.   Baku Olympic Stadium / Baku, Azerbejdżan

 1. Haixia SC Stadium / Fuzhou, Chiny
 2. Suita City Football Stadium / Suita, Japonia
 3. Zhanjiang OC Stadium / Zhanjiang, Chiny

 

Fot. Matmut Atlantique - © Nouveau Stade Bordeaux,

Estadio BBVA Bancomer - © Presidencia de la Republica

powrót