Aktualności

Nowa Jakość Kibicowania

18-02-2016
Konferencja Nowa Jakość Kibicowania odbędzie się 31 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Ma na celu zmianę postaw kibicowskich i zachęcenie entuzjastów sportu do większego zaangażowania w życie klubów, a także pokazanie w Polsce pozytywnych przykładów społecznościowych modeli stowarzyszeń kibiców. Organizatorem konferencji jest Socios Górnik. Swoimi doświadczeniami podczas wydarzenia podzielą się m.in. fani Manchesteru United.
 
Pozytywne emocje na trybunach
 
– Na stadionie pojawiają się nowe grupy kibiców z różnymi oczekiwaniami. Stanowią oni nową jakość, którą trzeba odpowiednio zagospodarować. Często nie chcą biernie przyglądać się klubom z pozycji widza, ale chcą aktywnie je współtworzyć. My takie osoby, kibicujące Górnikowi Zabrze, zrzeszamy w stowarzyszeniu „Socios Górnik”. Chcemy jednak promować ideę Socios dalej, nie tylko przy Górniku Zabrze, nie tylko przy innych klubach ekstraklasowych, ale także przy klubach z innych dyscyplin – mówił Marek Krupa, Prezes Socios podczas konferencji prasowej, która odbyła się 17.02 na Stadionie Śląskim w Chorzowie. – Ruchy kibicowskie budowane w modelu społecznościowym w Polsce dopiero raczkują. Nie ma w naszym kraju możliwości naśladowania dobrych wzorów. Z tego powodu trzeba posiłkować się przykładami z zagranicy. Dotąd nie odbyła się w Polsce tak otwarta konferencja, która pokazywałaby, dlaczego demokracja i transparentność są niezbędne w nowocześnie zarządzanych klubach oraz jak ważne jest angażowanie kibiców w procesy decyzyjne – dodał Marek Krupa. 
Dlaczego Grupa Nowy Styl zaangażowała się w projekt? – Od lat dbamy o komfort kibiców na stadionach w Polsce i za granicą, wyposażając trybuny w wygodne krzesła i dostarczając meble do stref VIP. Jednak stadiony bez ludzi byłyby puste, dlatego zależy nam, żeby obiekty sportowe wypełniały wyłącznie pozytywne emocje, żeby na mecze można było bez obaw przychodzić całymi rodzinami. Dlatego postanowiliśmy wesprzeć inicjatywę Socios Górnik, która jest unikalna w skali naszego kraju – mówiła Anna Tomczyk, specjalista ds. marketingu. 
 
Szczegóły majowej konferencji
 
Konferencja Nowa Jakość Kibicowania odbędzie się 31 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Będzie podzielona jest na 4 panele. W każdym z nich wystąpi 3 prelegentów. Prezentacje i dyskusje skupią się na: społecznej wartości futbolu, nowoczesnych modelach finansowania klubów, roli kibiców w rozwijaniu klubów, a także poprawie wizerunku kibica w Polsce i przełożenia się tego zjawiska na rozwój biznesowy klubów. 
– Zapraszając odpowiednich gości chcemy pokazać, jak wdrażać i rozwijać model społecznościowy, ponieważ ma on potencjał, żeby stanowić bardzo istotny element siły klubu. Odpowiednia argumentacja naukowa i marketingowa jest niezbędna do tego, by w pełni zrozumieć szanse, jakie niesie ze sobą model społecznościowy – podkreślał Grzegorz Pacuła. Wobec tego w gronie prelegentów znajdą się m.in. socjologowie, specjaliści ds. marketingu, ale także kibice drużyn piłkarskich z całej Europy. Zobaczymy m.in. fanów Manchesteru United, którzy opowiedzą o swojej roli w budowaniu silnej marki, a także Nie powinno być: Za Čelik. Ten bośniacki klub funkcjonuje w warunkach zbliżonych do polskich. Przedstawiciele jego kibiców poruszą temat „model społecznościowy a władze samorządowe”, bardzo odpowiadający polskim realiom. – Finalizujemy jeszcze rozmowy z jednym z czołowych klubów Bundesligi. Możliwe, że w konferencji weźmie udział także reprezentant Primera Division. Nazwę trzeciego oraz ewentualnie czwartego klubu wraz z tematem podamy w marcu. Planujemy zaprosić także przedstawicieli Komisji Europejskiej, PZPN oraz UEFA – mówił Pacuła. 
 
Konferencja będzie bezpłatna, jednak będzie miała charakter zamknięty. Do 30 kwietnia organizatorzy będą kierować zaproszenia do odpowiednich podmiotów. – Zaczniemy od przedstawicieli klubów sportowych. Mile widziane będą oczywiście wszystkie grupy kibicowskie, które wprowadzają lub są zainteresowane wprowadzeniem modelu społecznościowego u siebie. Bardzo liczymy m.in. na obecność przedstawicieli urzędów miast Górnego Śląska. Szczególnie w klubach piłkarskich odgrywają one często rolę właściciela. Zamierzamy im pokazać, jak można inaczej finansować kluby, zmniejszając obciążenie miejskich budżetów – podkreślił Pacuła. Od 1 maja będzie prowadzony nabór otwarty. Każdy będzie mógł zgłosić udział w konferencji. Decydować będzie kolejność zgłoszeń. Przewidziano 150 miejsc dla gości – głównie kibiców, samorządowców i pracowników klubów sportowych z całego kraju.
Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda Śląski, Stadion Śląski oraz organizacja SD Europe. Partnerem konferencji jest Grupa Nowy Styl, produkująca meble biurowe oraz siedziska stadionowe.
 
Szczegóły konferencji będą na bieżąco ogłaszane na stronie www.jakosckibicowania.pl.
 
Zapraszamy do obejrzenia zarejestrowanej konferencji prasowej dotyczącej projektu: https://www.youtube.com/watch?v=VXdn2HGDCWw
 
powrót